فارسي

سه شنبه ٠٣ بهمن ١٣٩٦
صفحه اصليlاخبارlاولویت های پژوهشی
وضعیت آب و هوا
weather.ir is down
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 8499
 بازدید امروز : 14
 کل بازدید : 262543
 بازدیدکنندگان آنلاين : 3
 زمان بازدید : 0/1875
انتشارات

تازه هاي نشر :

نام كتاب: انتشار كتاب قربانيان حوادث رانندگي در دهه هشتاد

مركز تحقيقات پزشكي قانوني كتاب "قربانيان حوادث رانندگي دهه هشتاد از نگاه آمار" را منتشر كرد.

به گزارش اداره كل روابط عمومي و امور بين‌الملل سازمان پزشكي قانوني كشور، اين كتاب نوشته سعداله مرادي كارشناس ارشد آمار اقتصادي- اجتماعي،علي خادمي كارشناس ارشد آمار حياتي و مهدي جاورتني كارشناس ارشد آمار است كه تحت نظر دكتر احمد شجاعي رييس سازمان پزشكي قانوني كشور و سرتيپ دوم پاسدار دكتر اسكندر مؤمني رييس پليس راهنمايي و رانندگي نيروي انتظامي تدوين شده است.

در ديباچه اين كتاب به قلم دكتر شجاعي آمده است: تأليف اين اثر توسط مركز تحقيقات پزشكي قانوني زمينه اي را فراهم مي نمايد تا با تدوين منبعي كه وضعيت مرگ و مير در دهه گذشته را به زبان آمار بيان مي نمايد، دست اندر كاران بتوانند با بررسي روند تلفات دهه گذشته و متغيرهاي مربوطه، با برنامه ريزي اصولي تر در زمينه كاهش تلفات حوادث رانندگي قدم بردارند.

كتاب قربانيان حوادث رانندگي در دهه هشتاد، در 18 فصل موضوعات مختلف مربوط به قربانيان حوادث رانندگي را بررسي مي كند كه از آن جمله مي توان به مباحثي همچون بررسي زمان فوت عابرين پياده قرباني تصادفات رانندگي، بررسي سطح تحصيلات عابرين پياده قرباني تصادفات رانندگي در افراد زير 18 سال، بررسي جنسيت موتورسواران قرباني، بررسي وسايل نقليه درگير با موتور سواران قرباني، بررسي علت اصلي فوت استفاده كنندگان خودروهاي سواري قرباني حوادث رانندگي و ... اشاره كرد.

همچنين در يك فصل از اين كتاب جداول تقاطعي دوبعدي بر حسب متغيرهاي مختلف مانند فصل و نحوه وقوع حوادث رانندگي، محل فوت و علت اصلي فوت، نوع فعاليت و محل وقوع حادثه رانندگي، خودروي مورد استفاده راننده و گروه سني راننده، نوع خودروي مورد استفاده راننده متوفي و نوع فعاليت راننده و .... منتشر شده است.

برآورد شاخص مرگ ناشي از حوادث رانندگي به ازاي ده هزار وسيله نقليه، بررسي مرگ هاي حوادث رانندگي ايام نوروز در سال هاي 85 تا 89  و مقايسه نرخ مرگ ناشي از حوادث رانندگي ايران با برخي كشورهاي جهان از ديگر موضوعات مورد بررسي در كتاب قربانيان حوادث رانندگي در دهه هشتاد است.

يادآور مي شود اين كتاب با ديباچه اي از دكتر احمد شجاعي رييس سازمان پزشكي قانوني كشور و پيشگفتاري از سرتيپ دوم پاسدار دكتر اسكندر مؤمني رييس پليس راهنمايي و رانندگي تدوين شده است.

گفتني است كتاب قربانيان حوادث رانندگي دهه هشتاد از نگاه آمار در570  صفحه و به قيمت 800  هزار ريال منتشر شده است.


نام كتاب: انتشار كتاب آسيب‌شناسي پزشكي قانوني در تروما

مركز تحقيقات پزشكي قانوني جلد اول كتاب "آسيب‌شناسي پزشكي قانوني در تروما" را منتشر كرد.

اين كتاب توسط ميشل جي.شكروم و ديويد اي. رمساي نوشته و به وسيله دكتر فريده خدابنده متخصص پزشكي قانوني، دكتر محمد حسن عابدي كارشناس و متخصص پزشكي قانوني، دكتر عليرضا كاهاني كارشناس و متخصص پزشكي قانوني، دكتر مهدي مصري متخصص پزشكي قانوني و دكتر علي نظري نائيني كارشناس پزشكي قانوني ترجمه شده است.

اين كتاب شامل ده فصل با موضوعاتي همچون كالبدگشايي كامل، مديريت بحران، تغييرات پس از مرگ، تظاهرات مهم، آسفيسكي، آسيب هاي حرارتي، اجساد از آب گرفته شده، مرگ هاي ناگهاني نورولوژيك و ... منتشر شده است.

گفتني است كتاب آسيب‌شناسي پزشكي قانوني در تروما در 321 صفحه به قيمت 300 هزار ريال در دسترس علاقه مندان قرار دارد.

 


نام كتاب: انتشار كتاب آنتروپولوژي قانوني

مركز تحقيقات پزشكي قانوني كتاب آنتروپولوژي قانوني را منتشر كرد.

اين كتاب نوشته برادلي جي.آدامز است كه توسط دكتر جابر قره داغي متخصص پزشكي قانوني و عضو هيات علمي سازمان، دكتر محمد جواد اميريان كارشناس پزشكي قانوني و دكتر محمد امراللهي شريف آبادي فوق ليسانس سم شناسي ترجمه شده است.

گفتني است كتاب آنتروپولوژي قانوني  در 162 صفحه با پيشگفتاري از دكتر احمد شجاعي رييس سازمان پزشكي قانوني كشور در نه فصل با قیمت 100 هزار ریال منتشر شده ‌است.

 

 


نام كتاب: انتشار كتاب اصول نمونه برداري و ارسال آن به آزمايشگاه

كتاب "مروري بر اصول نمونه برداري و ارسال آن به آزمايشگاه هاي پزشكي قانوني" توسط مركز تحقيقات پزشكي قانوني منتشر شد.

اين كتاب به وسيله دكتر مريم اخگري متخصص سم شناسي، دكتر پيام بلوايه متخصص آسيب شناسي باليني و تشريح، دكتر كامبيز سلطاني نژاد متخصص سم شناسي، دكتر محمدحسن عابدي كارشناس و متخصص پزشكي قانوني، دكتر زهره علوي متخصص آسيب شناسي باليني، دكتر زهرا لشگري متخصص ژنتيك مولكولي و دكتر معصومه ناجي دكتراي علوم آزمايشگاهي تدوين شده است.

كتاب بر اصول نمونه برداري و ارسال آن به آزمايشگاه در چهار فصل مباحثي همچون نحوه برداشت و ارسال نمونه به آزمايشگاه سم شناسي، نحوه برداشت و ارسال نمونه به آزمايشگاه ژنتيك، نحوه برداشت و ارسال نمونه به آزمايشگاه آسيب‌شناسي قانوني و اصول گزارش نويسي در آزمايشگاه پزشكي قانوني را بررسي مي كند.

گفتني است اين كتاب در 114 صفحه با قيمت 60  هزار ريال منتشر شده است.

 

 

نام كتاب :مرگ مغزي و پيوند اعضا


مركز تحقيقات پزشكي قانوني كتاب "مرگ مغزي و پيوند اعضا" را منتشر كرد.
‌ اين كتاب كه توسط دكتر علي سليمانپور كارشناس پزشكي قانوني و محمد امراللهي شريف آبادي فوق‌ ليسانس سم شناسي تدوين شده، در دو فصل مجزا توضيحات مبسوطي در خصوص مرگ مغزي و پيوند اعضاء ارائه كرده‌است.

در بخشي از پيشگفتار اين كتاب نيز به نقل از دكتر شجاعي رييس سازمان پزشكي قانوني كشور آمده‌ است: كتاب مرگ مغزي و پيوند اعضاء به موضوع حساس مرگ مغزي و پيوند اعضاء پرداخته‌است، پديده‌اي كه از بحث برانگيزترين دستاوردهاي عصر حاضر علوم پزشكي مي باشد. اميد است كه پاسخگوي بخشي از سئوالات در اين زمينه باشد و مورد بهره‌برداري جوامع علمي و فرهنگي كشورمان قرار گيرد.

گفتني است مرگ مغزي و پيوند اعضا در 128 صفحه با قيمت 50 هزار ريال منتشر شده‌ است

 

نام كتاب: دنياي علوم قانوني فارماكولوژي قانوني

 ين كتاب كه مشتمل بر چهارده فصل مي باشد يك ديدگاه كلي از فارماكولوژي قانوني و نحوه استفاده از آن در پرونده هاي مشابه در شرايط واقعي را نشان مي دهد. فصل دوم اصول مورد استفاده از سوي فارماكولوژيست قانوني برااي مشخص كردن عليت يعني فارما كوكينتيك و فارماكوديناميك را بيان مي كند. فصل سوم ابزارهايي كه از سوي دانشمندان قانوني جهت شناسايي و تعيين مقدار مواد شيميايي در بافت ها و مايعات بدن استفاده مي شود را معرفي مي كند. فصل چهارم روندهاي جاري در سوء مصرف مواد با تمركز بر مواد مورد سوء مصرف در نوجوانان را بررسي مي كند. در فصل پنجم تا فصل دوازدهم، فارماكولوژي  هشت گروه عمده از داروهاي مورد سوء مصرف و همچنين ساير داروهاي مورد توجه در مسائل قانوني شرح داده مي شود. فصل سيزده به بحث در مورد آينده فارماكولوژي قانوني مي پردازد. فصل چهارده دانش خواننده را در حل مسائل قانوني با ارائه چندين پرونده محك مي زند.

نام كتاب: روش هاي آزمايشگاهي سرولوژي قانوني

يكي از علومي كه با ترشحات بدن و شناسايي شواهد  قانوني كمك بسياري نموده، علوم سرولوژي و آزمايشهاي تشخيصي ژنتيك مي باشد. بخش سرولوژي و ژنتيك امروزه از اجزا انفكاك نا پذير آزمايشگاه پزشكي قانوني و يكي از قابل اعتماد ترين شواهد تشخيصي در كشف حقيقت است.
در طول زمان، بسياري از مجرمان با ابداع راههاي مبتكرانه سعي در پاك كردن، مخفي كردن و حذف شواهد خون و ساير ترشحات بدن باقيمانده در صحنه داشته اند. خون شناخته شده ترين عنصر حياتي در شواهد عدالت كيفري و خصوصآ علوم پزشكي قانوني مي باشد و همواره پيوندهايي ميان متهم و قرباني و صحنه جرم جهت كشف حقيقت برقرار مي نمايد.
كتاب حاضر كه حاصل زحمات پرسنل محترم آزمايشگاه پزشكي قانوني فارس مي باشد، بروزترين مباحث علوم سرولوژي كاربردي را مورد بررسي قرارداده و قطعا" براي پزشكان، كارشناسان و همكاران آزمايشگاهي و خصوصا" در سازمان پزشكي قانوني كشور راه گشا خواهد بود.

 

 

نام كتاب: صحنه جرم در تجاوزات جنسي

 

 بررسي پرونده هاي كيفري و فرم هاي تكميل شده مربوط به بررسي صحنه جرم در كشور ما نشان مي دهد كه در بسياري از مراكز، پرسنل نيروي انتظامي، قضايي و حتي پزشكي قانوني با نحوه صحيح جمع آوري مدارك بيولوژيك و بسته بندي و انتقال آنها به آزمايشگاه جهت بررسي هاي بعدي آشنايي كامل ندارند. اين كتابچه، با مروري بر روشهاي علمي جمع آوري، نگهداري و بسته بندي مدارك بيولوژيك موجود در صحنه جرم كه با جرايم و تهاجمات جنسي مرتبط است، سعي دارد آخرين روشهاي مورد استفاده جهت جمع آوري و نگهداري اين مدارك را از منابع معتبر علمي مكتوب و الكترونيك ارائه كند.

 

 

 

نام كتاب: بررسي آماري مرگ هاي غير طبيعي در ايران(سال 1380تا 1389)

سازمان پزشكي قانوني كشور به عنوان نهادي كارشناسي و وابسته به قوه قضائيه علاوه بر انجام وظايف مهمي كه بر اساس قانون بر عهده آن گذاشته شده است در زمينه فعاليت هاي آماري نيز در دهه اخير خدماتي در خور توجه و در حد مقدورات و امكانات موجود انجام داده است كه به عنوان نمونه مي توان به تحليل جامع خسارات جاني تصادفات رانندگي در ايران اشاره نمود كه براي اولين بار در اين سازمان انجام و در اختيار برنامه ريزان و مسئولين ذيربط قرار گرفته است.

در اين مجموعه نيز  مولفين سعي نموده اند تا با بهره گيري از اطلاعات موجود در زمينه مرگ هاي غير طبيعي، تابلويي شفاف از وضعيت مرگ هاي غير طبيعي وعلل وقوع آن در كشور ارائه نمايند. كتاب در 120 صفحه رنگي با پيشگفتاري از دكتر مرضيه وحيد دستجردي وزير بهداشت ،درمان وآموزش پزشكي وديباچه اي از دكتر احمد شجاعي رييس سازمان پزشكي قانوني تدوين گرديده است.

 


نام كتاب :آموزه هاي پزشكي قانوني در طب زندان

آشنايي كادر پزشكي شاغل در سازمان زندانها و اقدامات تأميني و تربيتي كشور با مطالب و مباحث پزشكي قانوني ضمن مساعد نمودن زمينه ارائه خدمات بهتر به بيماران زنداني و پيش گيري از تضييع حقوق آنان، از بروز مشكلات قانوني و حقوقي براي كادر پزشكي جلوگيري مي نمايد. در اين راستا براي افزايش آگاهي پزشكان و كادر بهداشتي درماني شاغل در زندانها، با مباحث پزشكي قانوني با بهره گيري از تخصص و تجربه كارشناسان سازمان پزشكي قانوني كشور كتاب حاضر تأليف شده است.

 

 

 

 

 نام كتاب: پروتكل اينترپل در تشخيص هويت اجساد قربانيان فجايع جمعي

کتاب پروتكل اينترپل در تشخيص هويت اجساد قربانيان فجايع جمعي با همکاری مرکز تحقیقات پزشکی قانونی و سازمان بسیج جامعه پزشکی در دو هزار جلد و با قیمت سه هزار تومان منتشر شد.

 اين كتاب که توسط دکتر علی رضا کاهانی و جمعی از همکاران سازمان پزشکی قانونی ترجمه شده است، نتيجه تجارب علمي حاصل از حوادث واقعي در سطح جوامع انساني است.  

پروتكل اينترپل در تشخيص هويت اجساد قربانيان فجايع جمعي، حاصل سال ها تلاش گسترده و تجربه دانشمندان و محققين در فجايع مختلف است كه توسط سازمان بهداشت جهاني برای بهره برداري كشورهاي مختلف جهان تهيه و تدوين شده است. با به كارگيري اين دستورالعمل در شرايط بحراني حوادث و بلايا مي توان مراحل عمليات تشخيص هويت را به طرز شايسته اي مديريت كرد و خطاهاي انساني را در اين امر مهم كاهش داد.

گفتني است اين كتاب در شش فصل و 135 صفحه چاپ و توسط دكتر عليرضا كاهاني و چند نفر از همكاران سازمان ترجمه شده است.

 

نام كتاب: مديريت اجساد در فجايع دسته جمعي

اين كتاب که توسط دکتر علي رضا کاهاني و جمعي از همکاران سازمان پزشکي قانوني ترجمه شده است، نتيجه تجارب علمي حاصل از حوادث واقعي در سطح جوامع انساني است كه توسط متخصصان اين امر نگاشته شده است.

کتاب مديريت اجساد در فجايع دسته جمعي، حاصل سال ها تلاش گسترده و تجربه دانشمندان و محققين در فجايع مختلف است كه توسط سازمان بهداشت جهاني براي بهره برداري كشورهاي مختلف جهان تهيه و تدوين شده است.
 اين كتاب چرخه مديريت را به صورت علمي در ارتباط با موضوع مورد بحث تبيين و كاربردي نموده و وظايف پزشكي قانوني را در مواجهه با حوادث و بلايا، با استفاده از روش هاي علمي نوين، تكنولوژي و مديريت روانشناسي اجتماعي، تشريح مي كند.

گفتني است، اين كتاب در هفت فصل و 306 صفحه چاپ و توسط دكتر عليرضا كاهاني و چند نفر از همكاران سازمان ترجمه شده است.

 

 

نام كتاب:ژنتیک قانونی، اصول و کاربردها

كتاب « ژنتيك قانوني، اصول و كاربردها »، با توجه به پيچيدگي هاي خاص علم ژنتيك و گستردگي و تنوع كاربردهاي تكنيك ژنتيك قانوني، به زباني ساده و روان تهيه شده است و علاوه بر دانشگاهيان و محققين رشته‌هاي علوم تجربي و پزشكي براي ساير دانشجويان و همكاران رشته هاي حقوق و قضات محترم دستگاه قضايي نيز قابل بهره برداري و استفاده است.

 

 

 

 

 

 نام كتاب: آسيب شناسي قانوني

 گستره مواردي كه در اين كتاب توضيح داده شده، بيانگر تجربه فراوان و جامع نويسندگان آن است، به كارگيري شيوه علمي

 در اين نوشتار موجب شده مرجع ارزشمندي براي هر آسيب شناس باليني و ابزار فوق العاده‌اي در آموزش كساني باشد كه براي شركت در امتحانات دانشنامه (بورد) يا ساير مدارك آماده مي شوند.

 

 

 

 

 

 نام كتاب: اصول تعيين نقص عضو و ارش

در اين كتاب سعي شده است  با بهره گيري از منابع شرعي، قانوني و علوم روز دنيا مجموعه اي مستدل و كاربردي در اختيار كارشناسان اين رشته قرار گيرد، تا با تاكيد بر آن و اظهار نظرهاي كارشناسي تعيين نقص عضوي و ارش، موجبات استقرار عدالتي فراگير فراهم شود.

 

 

 

 

 

 

 

  نام كتاب: نقش دندانپزشكي  قانوني در حوادث دسته جمعي

  اين كتاب را شايد بتوان نخستين مجموعه اي به زبان فارسي قلمداد كرد كه به بررسي نقش دندانپزشكي قانوني در حوادث جمعي مي پردازد. اهميت و لزوم آمادگي علمي و عملي در مواجهه با حوادث بزرگ، آن هم در سرزمين ما كه طي ساليان اخير موارد متعددي از سقوط هواپيما، انفجار قطار، سيل، زلزله و آتش سوزي را تجربه كرده است، امري واضح و در عين حال شايسته توجه و تذكر به نظر مي رسد.

 

 

 

 

 

  نام كتاب: راهنماي كارشناسان صحنه مرگ

اهميت بررسي صحنه در هر مورد مرگ، امري بديهي است، در بسياري موارد، بررسي صحنه مهم تر از كالبد گشايي است. اغلب بررسي جامع منجر به تشخيص علت و نحوه مرگ پيش از كالبدگشايي خواهد شد. پزشكي قانوني بدون وجود اين اطلاعات حياتي نمي تواند وظايف خود را انجام دهد. بازرسان آموزش ديده، جزء جدايي ناپذير هر حوزه قضايي هستند، اهميت بررسي دقيق صحنه پس از استفاده از اين راهنما بيش از پيش براي بازرسان آشكار خواهد شد.

 

 

 

 

 

 نام كتاب: مروري بر كالبد گشايي دستگاه گوارش

 دانش پزشكي قانوني از يك طرف با دانش پزشكي و از طرف ديگر با دانش قضاوت ارتباط نزديك دارد، لذا يكي از بااهميت ترين دانش هاي روز به شمار مي رود. امروزه پزشكي قانوني، مركزي علمي براي آموزش دستياران، دانشجويان و كارآموزان رشته هاي وابسته پزشكي و علوم قضايي است و به عنوان مركزي پژوهشي تحقيقات ارزنده اي انجام مي دهد. در اين كتاب حاصل ساعت ها كار و تلاش در تالار تشريح و كسب هزاران نكته آموزنده به طور خلاصه بيان مي شود.