فارسي

سه شنبه ٠٣ بهمن ١٣٩٦
صفحه اصليlاخبارlاولویت های پژوهشی
وضعیت آب و هوا
weather.ir is down
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 57354
 بازدید امروز : 6
 کل بازدید : 262535
 بازدیدکنندگان آنلاين : 3
 زمان بازدید : 0/2188
اخبار > موافقت نامه قطعي مركز تحقيقات پزشكي قانوني صادر شد


  چاپ        ارسال به دوست

موافقت نامه قطعي مركز تحقيقات پزشكي قانوني صادر شد

به دنبال عملكرد مطلوب و قابل قبول مركز تحقيقات پزشكي قانوني و حركت در راستاي اهداف مركز، به استناد رأي صادره در 224 امين جلسه شوراي گسترش دانشگاه هاي علوم پزشكي وزارت بهداشت با تبديل وضعيت مركز تحقيقات پزشكي قانوني از اصولي به قطعي موافقت شد.

به گزارش اداره كل روابط عمومي و امور بين الملل سازمان پزشكي قانوني كشور، دكتر محمود خدادوست رييس مركز تحقيقات پزشكي قانوني در خصوص روند شكل‌گيري و صدور موافقتنامه قطعي اين مركز گفت: در سال 1387 موافقت اصولي تشكيل مركز تحقيقات از سوي وزارت بهداشت صادر شد اما از آنجا كه اساسنامه مركز تحقيقات شبيه به اساسنامه مراكز تحقيقاتي دانشگاه هاي علوم پزشكي بود، مشكلاتي را در بحث بودجه هاي تحقيقاتي براي ما به وجود آورد.

وي ادامه داد: دانشگاه هاي علوم پزشكي به استناد ماده 49 قانون برنامه در بحث هزينه‌كرد كارهاي تحقيقاتي و پژوهشي خارج از قانون محاسبات عمومي هستند و به تبع آن مراكز تحقيقات دانشگاه‌ها نيز به دليل آنكه هيأت امنايي اداره مي شوند در كارهاي تحقيقاتي خارج از محاسبات عمومي هستند و مشكلي در اين خصوص ندارند.

دكتر خدادوست افزود: اما از آنجا كه مركز تحقيقات پزشكي قانوني زير مجموعه سازمان پزشكي قانوني است و سازمان نيز تابع محاسبات عمومي كشور است، اين مركز در هزينه كرد كارهاي تحقيقاتي و پژوهشي با مشكلات جدي مواجه بود به همين دليل تا سال 1390 اگرچه مسئولان و همكاران مركز تحقيقات تلاش هاي بسياري در حوزه تحقيق و پژوهش انجام دادند اما به دليل محدوديت هاي مالي و هزينه اي مشكلات جدي در مسير راه وجود داشت.

وي همچنين اظهار داشت: به دليل گستردگي حوزه فعاليت سازمان و رشد علمي روزافزون در اين عرصه و انحصاري بودن بستر مطالعات پزشكي قانوني در سازمان ضرورت داشتن يك مركز تحقيقات در حوزه پزشكي قانوني احساس شد زيرا بسترهاي تحقيقاتي پزشكي قانوني تنها در اين سازمان وجود دارد و لذا مركز تحقيقات پزشكي قانوني عملاً مركزي منحصر به فرد خواهد بود. بنابراين در آذر ماه سال 1390 شوراي گسترش دانشگاه هاي علوم پزشكي وزارت بهداشت با تغيير اساسنامه مركز تحقيقات و هيأت امنايي شدن آن موافقت كردند.

رييس مركز تحقيقات پزشكي قانوني يادآور شد: معاونت تحقيقات و فناوري وزارت بهداشت بعد از صدور موافقت نامه اصولي به مركز تحقيقات فرصت داد ظرف يك تا سه سال فعاليت هاي تحقيقاتي و پژوهشي متناسب با وظايف خود را انجام دهد و در  صورت كسب امتيازات لازم بعد از سه سال موافقت نامه قطعي آن مركز صادر  و در صورت عدم كسب امتياز، موافقنامه اصولي باطل شود.

وي با اشاره به تشكيل اولين جلسه هيأت امناي مركز تحقيقات پزشكي قانوني در دي ماه سال 1390، تصريح كرد: در اين جلسه در خصوص انتخاب اعضا، رييس مركز، تصويب آيين نامه مالي-معاملاتي، چارت تشكيلاتي و ... اقدام شد و سپس با حمايت هاي رييس و تلاش هاي متخصصين سازمان و بهره‌گيري از اساتيد و همكاران، فعاليت هاي آموزشي و پژوهشي و به تبع آن امتياز مركز تحقيقات تا حد قابل توجهي ارتقا يافت به نحوي كه در آن زمان درخواست بازديد از مركز تحقيقات را به معاونت تحقيقات و فناوري وزارت بهداشت و شوراي گسترش دانشگاه هاي  علوم پزشكي براي تبديل وضعيت مركز ارائه كرديم.

به گفته دكتر خدادوست به دنبال بازديدي كه در بهمن سال گذشته توسط گروه كارشناسان معاونت تحقيقات و فناوري وزارت بهداشت و شوراي گسترش دانشگاه هاي  علوم پزشكي از مركز تحقيقات صورت گرفت، گروه بازديد كننده از عملكرد مركز ابراز رضايت كردند و آن را واجد شرايط براي اخذ موافقتنامه قطعي دانستند.

وي اظهار داشت: در اسفند ماه سال 1391 گزارش بازديد از مركز تحقيقات براي اخذ تصميم نهايي به شوراي نظارت و ارزشيابي شوراي گسترش دانشگاه هاي علوم پزشكي ارسال شد و سرانجام به استناد رأي صاره در 224 امين جلسه شوراي گسترش دانشگاه هاي علوم پزشكي وزارت بهداشت با تبديل وضعيت مركز تحقيقات پزشكي قانوني از اصولي به قطعي موافقت شد.

رييس مركز تحقيقات پزشكي قانوني در خصوص مزاياي موافقتنامه قطعي براي يك مركز تحقيقاتي گفت: با دريافت موافقتنامه قطعي فعاليت هاي مركز در هر سطحي قانوني است و نمي توان موافقت نامه قطعي، مركز تحقيقات را ابطال كرد.

به گفته وي پس از دريافت موافقتنامه قطعي، وزارت بهداشت صرفاً در ارزيابي سالانه روند رشد اقدامات مركز را مورد ارزيابي قرار مي دهد و موافقتنامه قطعي ابطال نمي شود.

خدادوست با اشاره به فعاليت هاي مركز تحقيقات در سال گذشته تصريح كرد: در سال 1391 با همكاري اعضا 32 مقاله در مركز تحقيقات تهيه شد كه بيش از يك چهارم آن ها در مجلات ISI به چاپ رسيده اند؛ همچنين در سال گذشته 15 عنوان كتاب در حوزه پزشكي قانوني با همكاري دبيرخانه تدوين كتب در مركز تحقيقات به چاپ رسيد.

رييس مركز تحقيقات پزشكي قانوني اظهار داشت: مركز تحقيقات همچنين دو كتاب مرجع را براي اولين بار در كشور به چاپ رسانده كه عنوان اين كتاب ها بررسي مرگ هاي غيرطبيعي دهه 80  و قربانيان حوادث رانندگي دهه 80  است. اين دو كتاب بسيار مورد توجه كارشناسان حوزه هاي سلامت، آسيب هاي اجتماعي و كنترل حوادث رانندگي قرار گرفته است.

به گفته وي در سال گذشته 10 طرح تحقيقاتي كاربردي و مورد نياز سازمان در مركز تحقيقات تهيه شده كه از اين تعداد چهار طرح به نتيجه رسيده، چهار طرح در دست اجرا است و دو طرح در مسير رسيدگي با پليس راهنمايي و رانندگي قرار دارد.

دكتر خدادوست در پايان به تصويب اولويت هاي پژوهشي مركز تحقيقات اشاره كرد و مصاديق جنون از ديدگاه روان‌پزشكي، بررسي علوم، فن آوري و روش هاي نوين در صحنه كشف و معاينه جسد، شيوه كارشناسي در پرونده هاي قصور و تقصير پزشكي در كميسيون پزشكي و .... را از جمله اولويت هاي پژوهشي مركز تحقيقات برشمردكه در جلسه شوراي پژوهشي اين مركز در 16 تير ماه سال جاري به تصويب رسيد.


١٢:٤٣ - 1392/04/24    /    شماره : ١٣٩٧٩    /    تعداد نمایش : ١٣٢٠