فارسي

سه شنبه ٠٣ بهمن ١٣٩٦
صفحه اصليlاخبارlاولویت های پژوهشی
وضعیت آب و هوا
weather.ir is down
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 57351
 بازدید امروز : 3
 کل بازدید : 262532
 بازدیدکنندگان آنلاين : 2
 زمان بازدید : 0/2344
اخبار > كتاب قربانيان حوادث رانندگي در دهه هشتاد رونمايي شد


  چاپ        ارسال به دوست

كتاب قربانيان حوادث رانندگي در دهه هشتاد رونمايي شد

آيين رونمايي از كتاب "قربانيان حوادث رانندگي دهه هشتاد از نگاه آمار" صبح امروز 17 تير ماه با حضور دكتر شجاعي رييس سازمان پزشكي قانوني كشور، سردار مؤمني رييس پليس راهنمايي و رانندگي، دكتر محمود خدادوست رييس مركز تحقيقات پزشكي قانوني، سردار مهماندار رييس پليس راه ناجا و جمعي از مسئولان و كارشناسان پزشكي قانوني، نيروي انتظامي و راهداري برگزار شد.

به گزارش اداره كل روابط عمومي و امور بين‌الملل سازمان پزشكي قانوني كشور، دكتر شجاعي در اين مراسم با قدرداني از دست اندركاران تدوين اين كتاب گفت: موضوع حوادث رانندگي و تلفات ناشي از آن امري بسيار مهم و قابل توجه است و انتشار کتاب قربانیان حوادث رانندگی در دهه هشتاد، توجه به اهمیت موضوع تصادفات و آمار آن است.

وي با بيان اينكه در زلزله بم حدود 42 هزار نفر از هموطنان جان خود را از دست دادند اظهار داشت: زلزله بم به دليل وسعت و تعداد تلفات مورد توجه جهانيان قرار گرفت و با وجود گذشت سال ها همچنان آثار اين حادثه در ذهن ها باقي مانده اين در حالي است كه از نظر تعداد تلفات حوادث رانندگی، هر دو سال يكبار در كشور شاهد وقوع زلزله بم هستيم و اين حوادث تلفاتي بيش از زلزله را در بر مي گيرد.

رييس سازمان پزشكي قانوني كشور افزود: در طي سال هاي دهه 80 در كشور در مواردي بيش از 24 هزار كشته در يك سال داشتيم علاوه بر آن هر سال تعداد قابل توجهي از هموطنان نيز در حوادث رانندگي كشور مصدوم و يا معلول مي شوند كه نه تنها مشكلاتي را براي فرد و خانواده او به دنبال دارد بلكه بار اقتصادي را نيز به خانواده تحميل می کند.

وي با تأكيد بر اينكه توجه به موضوع حوادث رانندگي و پرداختن به آن امري ضروري است، تصريح كرد: خوشبختانه در سال هاي اخير شاهد كاهش آمار تلفات حوادث رانندگي در كشور بوديم به نحوي كه در دو ماهه اول سال جاري آمار تلفات 1.6 درصد كاهش يافت.

دكتر شجاعي ادامه داد: كاهش آمار تلفات حوادث رانندگي در ساليان اخير نشان دهنده تلاش عزيزان راهنمايي و رانندگي است كه با تلاش هايشان جان هزاران نفر از هموطنان را نجات داده اند. همچنين ادامه روند كاهش آمار تلفات نشان دهنده ادامه تلاش ها در جهت كنترل حوادث رانندگي است كه اميدواريم با همكاري مردم عزيز، هر سال با كاهش هر چه بيشتر تلفات حوادث رانندگي مواجه باشيم.

 مبناي آمار نهايي حوادث رانندگي، پزشكي قانوني است

در ادامه اين مراسم سردار مؤمني با بيان اينكه امروز موضوع ترافيك و حوادث رانندگي از مهم‌ترين دغدغه هاي ملت و دولت ها است، گفت: با برنامه ريزي صورت گرفته در چند سال اخير در خصوص آمار حوادث رانندگي هم اكنون كوچك ترين چالشي در مورد صحت و اطمينان اين آمار وجود ندارد؛ آماري كه تدوين نهايي آن به عهده سازمان پزشكي قانوني كشور است. 

وي افزود: دستگاه هاي امدادي و پليس هر يك آمار خود را از حوادث رانندگي در بخش هاي مربوط به خود اعلام مي كنند اما آمار نهايي كه قابل قبول همه دستگاه ها و مورد اطمينان است آمار سازمان پزشكي قانوني است. 

رييس پليس راهنمايي و رانندگي كشور با اشاره به اينكه موضوع تلفات حوادث رانندگي چند مؤلفه اي و بين بخشي است، خاطرنشان كرد: مشكل ترافيك بدون برنامه ريزي و هدفگذاري براي اتخاذ راهبرد مناسب در هيچ يك از ابعاد به سامان نمي رسد و مبناي برنامه ريزي در هر زمینه نيز داشتن اطلاعات و آمار دقيق و صحيح است.

وي با تأكيد بر اينكه آمار درست مبناي قضاوت درست و برنامه ريزي است اظهار داشت: بدون آمار، مفهومي براي برنامه ريزي وجود ندارد و در حوزه ترافيك نيز آمار يكي از مؤلفه هاي اصلي در برنامه ريزي و تصميم‌گيري هاي كلان است.

سردار مؤمني آمار پزشكي قانوني را يكي از قابل اطمينان ترين آمارها در حوزه ترافيك برشمرد و گفت: پزشكي قانوني انتفاع مستقيم در تهيه آمار حوادث رانندگي ندارد و اساساً سازماني وابسته به قوه‌اي جداگانه است كه همين امر موجب شده اطمينان لازم در مورد آمار آن وجود داشته باشد.

وي با قدرداني از تهيه كنندگان كتاب "قربانيان حوادث رانندگي دهه هشتاد از نگاه آمار" در پزشكي قانوني و راهنمايي و رانندگي افزود: تهيه اين كتاب اقدامي ارزشمند است كه در برنامه ريزي و تصميم گيري هاي حوزه ترافيك بسيار كمك كننده است و قطعاً همه دستگاه هاي مرتبط مي توانند در برنامه ريزي هاي خود از محتواي اين كتاب بهره مند شوند. 

 حوادث رانندگي، اولين علت مرگ هاي غير طبيعي 

در اين مراسم همچنين دكتر خدادوست با اشاره به حاكم شدن نگاهي جديد در سازمان پزشکی قانونی طي سال هاي اخير گفت: در سه سال گذشته با نگاه جديدي كه در سازمان حاكم شد از تمام ظرفيت هاي آماري پزشكي قانوني در حوزه هاي مختلف حوادث و بلايا و آسيب هاي اجتماعي بهره برداري شد و از آنجا كه پزشكي قانوني به عنوان سازماني منحصر به فرد تنها سازماني است كه اين آمار را در اختيار دارد، آمار آن بسيار مورد توجه دستگاه هاي مختلف حوزه سلامت و آسيب هاي اجتماعي قرار گرفت.

وي افزود: مركز تحقيقات پزشكي قانوني سال گذشته كتاب مرگ هاي غيرطبيعي در دهه هشتاد را منتشر كرد كه بسيار مورد استقبال دست اندركاران و سیاست گذاران عرصه سلامت و برنامه ریزان کشور قرار گرفت، همچنين از آنجا كه حوادث رانندگي در مرگ هاي غير طبيعي رتبه اول تلفات را دارد با نگاه به تجربه کتاب مرگ و میر ده ساله و توجه و حمایت دكتر شجاعي و سردار مؤمني زمينه تدوين و انتشار كتاب "قربانيان حوادث رانندگي دهه هشتاد از نگاه آمار" در مركز تحقيقات فراهم شد.

وي ادامه داد: حوادث ترافيكي وقايعي قابل پيشگيري هستند كه پيشگيري از تلفات با تلاش و همت دست اندركاران از جمله پليس راهنمايي و رانندگي اتفاق افتاده و خوشبختانه در سال هاي اخير شاهد كاهش تلفات اين حوادث بوده ايم ضمن آنكه به نظر مي رسد در بحث كاهش تلفات حوادث رانندگي نيازمند بسيج همگاني دستگاه ها و اقدامي شبيه به بسيج همگاني براي ريشه كني فلج اطفال هستيم.

به گفته رييس مركز تحقيقات پزشكي قانوني اين كتاب با تلاش بيش از 70 نفر از نيروهاي ستادي و استاني به ويژه مسئولان آمار استان ها و نيز همكاران راهنمايي و رانندگي ظرف مدت دو سال در 570 صفحه و 18 فصل تدوين شد كه اطلاعات موجود در اين مجموعه مي تواند در پيشگيري از حوادث ترافيكي مؤثر باشد.

دكتر خدادوست با اشاره به برخي اطلاعات آماري موجود در كتاب قربانيان حوادث رانندگي دهه هشتاد از نگاه آمار، يادآور شد: بر اساس آمار موجود در اين كتاب در دهه هشتاد 241 هزار نفر در حوادث رانندگي جان خود از دست داده اند، بر اساس آمار، 15 برابر همين تعداد نيز در حوادث رانندگي مصدوم و يا دچار نقص عضو شده اند.

وي ادامه داد: بر اساس اطلاعات اين كتاب در دهه 80  به ازاي هر 100 هزار نفر 35 نفر در حوادث رانندگي كشته شده اند. ميانگين سني كشته شدگان 37 سال بوده، همچنين 51 درصد فوت شدگان در صحنه حادثه، 39 درصد بعد از رسيدن به بيمارستان، نه درصد حين انتقال و يك درصد در منزل فوت كرده اند.

دكتر خدادوست تصريح كرد: علت فوت 55 درصد متوفيات ضربه به سر بوده، 41 درصد قربانيان حوادث رانندگي، راننده وسيله نقليه، 34 درصد سرنشين و 34.2 درصد عابر پياده بودند كه بيشترين قربانيان عابر پياده در تهران ثبت شده است.

به گفته وي در 61 درصد موارد قربانيان به دليل برخورد دو خودرو با هم فوت شدند. وسيله نقليه 35 درصد متوفيان سواري و 25.7 درصد موتورسيكلت بوده است. همچنين طي سال هاي 1385 تا 1389، 61 درصد تلفات حوادث رانندگي در محورهاي برون شهري و 30 درصد در مسيرهاي درون شهري گزارش شده است.

رييس مركز تحقيقات پزشكي قانوني در پايان خاطر نشان كرد: مركز تحقيقات آمادگي دارد در حوزه حوادث رانندگي، حوادث كار، آسيب هاي اجتماعي و .... با دستگاه هاي ذي ربط همكاري كند و كار تحقيقاتي مشترك انجام دهد تا نتايج آن به كاهش حوادث و آسيب‌هاي اجتماعي در كشور كمك كند.

در پایان این آیین رونمایی از نویسندگان اين اثر آقايان سعداله مرادي كارشناس ارشد آمار اقتصادي- اجتماعي، علي خادمي كارشناس ارشد آمار حياتي و مهدي جاورتني كارشناس ارشد آمار  و عوامل اجرایی تهیه این کتاب مرجع دكتر قديرزاده، سردار مهماندار، دكتر خدادوست، دكتر شمسيايي و محمود حقوردي قدرداني شد.


١٤:٣٧ - 1392/04/17    /    شماره : ١٣٩٢٧    /    تعداد نمایش : ١٣٥٦